W dzieciństwie całe miesiące spędzałem w położonym na obrzeżach miasta ogrodzie moich dziadków – pełnym kwiatów, krzewów i drzew oraz nieprzerwanego śpiewu ptaków. Jakże bajeczne było chodzenie boso po porannej rosie, smakowanie zrywanych prosto z krzaka białych i czerwonych porzeczek, agrestu czy malin, zbierane jesienią słodkich jak miód węgierek czy uwielbianych przez wszystkich koszteli i papierówek. Życie się zmienia. Moja ogrodowa sielanka skończyła się wraz z przeprowadzką do centrum miasta…

Dzisiejszy świat to ciągły pośpiech. Warto jednak zatrzymać się na chwilę i poświęcić realizacji swoich pasji. Ogród moich dziadków musiał zastąpić balkon. To on jest teraz miejscem, w którym pojawia się co roku zieleń liści, feeria kwiatowych barw i zapachów oraz buszujące owady a nawet ptaki. Co roku w naszym “Balkonowym Ogrodzie Botanicznym” od wczesnej wiosny do późnej jesieni rośnie kilkadziesiąt gatunków kwiatów, krzewów i drzew. Niby nic szczególnego, gdyby nie fakt, że do dyspozycji mam tylko 1 metr kwadratowy… Prezentując BOB-a, chcemy zainspirować Was do działania. Warto zrobić pierwszy krok: zdobyć podstawy wiedzy o roślinach i wkroczyć do magicznego świata przyrody, który zawsze będzie na wyciągnięcie ręki…

Od zarania dziejów byliśmy blisko związani z Naturą. Zawsze stanowiła nierozerwalny element naszej codziennej egzystencji. Wraz z rozwojem cywilizacji, zaczęliśmy “ujarzmiać” przyrodę i traktować ją jako element podrzędny. W  dobie konsumpcjonizmu zużyliśmy znaczną cześć surowców energetycznych i na potęgę niszczymy środowisko naturalne. Co roku, na całym świecie produkujemy dwa miliardy ton śmieci, z czego utylizujemy jedynie niewielką część. Każdego roku trafia do oceanów blisko osiem milionów ton plastiku a Pacyficzna Plama Śmieci jest już blisko trzykrotnie większa od Francji…

W ciągu ostatniego ćwierćwiecza, tempo wylesiania zwiększyło się o ponad 60%. W zastraszającym tempie znikają tropikalne lasy Ameryki Południowej i Azji. Wraz z wycinaniem lasów i wyjaławianiem gleb, niekontrolowanym zużyciem wody pitnej  i zatruwaniem środowiska, postępuje ocieplenie klimatu, które już teraz ma kluczowy wpływ na jakość życia roślin, zwierząt i człowieka. Naszym obowiązkiem jest dbanie o środowisko naturalne. Zadbajmy o naszą planetę, bo innej nie mamy…

________________________________________________________________________________________________________________

JAROSŁAW T. DELUGA

Edukator – Polska Akademia Nauk, Ogród Botaniczny w Powsinie
Fotograf z 25-letnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym w Polsce i USA
Autor licznych publikacji w prasie krajowej i zagranicznej
Twórca warsztatów fotograficznych NatureWalk oraz Biebrzańskich Spotkań Fotograficznych
Twórca oraz edukator – Floravita